Sarkofag Andrzeja Potockiego

Płyta nagrobna Andrzeja hr. Potockiego projektowana była do katedry na Wawelu. Był to wczesny przykład w twórczości Szczepkowskiego, kiedy odszedł od młodopolskich klimatów, stawiając na geometryzację kształtów charakteryzującą styl Art Déco. Zmiana stylu, jak sugeruje autorka monografii artysty Katarzyna Chrudzimska — Uhera była być może pokłosiem stypendium w Paryżu (1907-1908), kiedy Szczepkowski zetknął się z kubistami, a w paryskich galeriach swoje prace przedstawiali Pablo Picasso i Georges Braque. Podróż poślubna do Włoch w 1913 i dzieła widzianych tam włoskich futurystów również pozostawiły swój ślad w twórczości Szczepkowskiego.

Ukazany na płycie nagrobnej Andrzej Kazimierz Potocki herbu Pilawa był polskim politykiem działającym na terenie Galicji. Był jednym z największych właścicieli ziemi i obiektów przemysłowych w Galicji, posiadając majątki w Krzeszowicach i Kamionce Strumiłłowej (Bużańskiej). Ponadto jego włości znajdowały się m.in. na Mazowszu (kopalnia glinki ogniotrwałej w Grójcu), na Ukrainie, Morawach i Węgrzech. Dzięki biegłości gospodarczej był w stanie ciągle pomnażać swój majątek.

Potocki pracował w austriackiej służbie dyplomatycznej. W późniejszych latach swojego życia objął funkcję marszałka Sejmu Krajowego Galicji oraz austriackiego namiestnika Galicji. Został zamordowany 12 kwietnia 1908 we Lwowie, przez studenta III roku filozofii, Myrosława Siczynskiego. Zabójstwo Andrzeja Potockiego odbiło się szerokim echem w kraju. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 kwietnia 1908 we Lwowie w kościele Bernardynów, następnie zwłoki przewieziono do Krzeszowic, gdzie zostały pochowane w grobowcu rodzinnym w miejscowym kościele.

Wymiary gipsowego odlewu z 1922 r. pokrytego warstwą barwną w kolorze żółto-czerwonym to 110 cm długości, 45 cm szerokości i 16 cm głębokości. Szczepkowski zetknął się jednak z tematem upamiętnienia hr. Potockiego wcześniej. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie zachowały się projekty pomnika nagrobnego Andrzeja hr. Potockiego z 1913 r.

Wymiary gipsowego projektu to 54 cm szerokości, 103 cm wysokości oraz 8,5 cm głębokości.