Portret Hanny Mickiewiczowej

To portret młodej kobiety sprzed 1946 r. z zaczesanymi do tyłu włosami. Kobieta ma odsłonięte lewe ramię, prawe zaś okryte draperią. Popiersie zostało pokryte srebrzysto-brązowo-czerwoną patyną.

Sama rzeźba to pusty w środku gipsowy odlew. Jest wysoka na 55 cm, szeroka na 68 cm i głęboka na 45 cm.

Modelką dla Jana Szczepkowskiego była jego córka Hanna Barbara Mickiewiczowa z domu Szczepkowska. Hanna urodziła się w 1915 roku w Krakowie, a przez całe swoje dorosłe życie związana była z Milanówkiem. Po zdaniu matury ukończyła Miejską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. W okresie okupacji przez dwa lata na tajnych kursach studiowała medycynę. Po ojcu odziedziczyła talent w dziedzinie sztuki ceramicznej.
Po wybuchu wojny w 1940 r. włączyła się do walki w konspiracji i została łączniczką do zadań specjalnych pod komendą majora Mariana Drobika ,,Dzięcioła”, który początkowo był zastępcą, a później szefem Oddziału II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej — Armii Krajowej. Pod koniec 1942 r. przeniesiono ją do Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, w którym pełniła tę samą funkcję. Szefem Biura – od października 1942 r. – był jej mąż Adam Mickiewicz pseudonim „Konrad”. Biuro Studiów Przemysłowych przygotowywało meldunki miesięczne na podstawie informacji otrzymywanych od wywiadowców, praktycznie z terenu całej Europy. Raporty wysyłane były następnie do Londynu, gdzie trafiały do Sztabu Naczelnego Wodza. Dotyczyły one głównie przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje jedno z największych osiągnięć polskiego wywiadu – rozpracowanie produkcji niemieckich rakiet typu V1 i V2, dzięki czemu alianci mogli powstrzymać hitlerowskie plany zniszczenia Anglii, bombardując w sierpniu 1943 r. Ośrodek Doświadczalny w Peenemuende.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego Hanna Mickiewiczowa zgłosiła się do służby sanitarnej. Hanna Mickiewiczowa, dopiero w listopadzie 1991 r. zdecydowała się ujawnić przechowywane w wielkiej tajemnicy mikrofilmy meldunków Biura Studiów Przemysłowych. Podjęła tę decyzję podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Akcji V1 i V2. Od daty pierwszego przechowywanego meldunku minęło pół wieku. Hanna Mickiewicz utworzyła w 1978 r. w rodzinnej willi Waleria muzeum Jana Szczepkowskiego. Zmarła po długiej chorobie 23 września 2006 r. w Milanówku.