Pomnik Juliusza Słowackiego

To kompozycja przedstawiająca fragment postaci w siedzącej pozycji, ucięty na wysokości kolan. Rzeźba to gipsowy odlew wzmocniony pakułami i drewnianymi listewkami.  

Projekt był elementem projektu pomnika startującego w 1961 r. w konkursie na pomnik Juliusza Słowackiego w Warszawie. W czasopiśmie Stolica z 1961 roku praca Szczepkowskiego figuruje jako wyróżniona. Zwycięzcą konkursu okazał się profesor Józef Kopczyński. Co ciekawe projekt Jana Szczepkowskiego był przetworzonym projektem dzieła, które startowało w konkursie na pomnik wieszcza we Lwowie w 1926 roku. Szczepkowski zmienił w nim cokół pomnika, zachowując jednak stylizowane sylwetki żurawi. Motyw ptaków podobnie jak we wcześniejszym projekcie był cytatem z Grobu Agamemnona Słowackiego.

Projekt startujący we Lwowie zajął I miejsce, ale nie doczekał się realizacji. Podobnie jak zwycięski projekt profesora Kopczyńskiego. Obecnie na placu Bankowym w Warszawie znajduje się pomnik dłuta Edwarda Wittiga, który odsłonięto w 2001 r. Figurę poety odlano w brązie na podstawie zachowanego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie modelu, wykonanego w 1932 r. z myślą o pomniku poety przeznaczonego dla Lwowa.

Wysokość eksponatu to 120 cm, szerokość to 83 cm, a głębokość to 75 cm.