Mensa ołtarza Wniebowzięcia NMP do kościoła w Echarlens 1927 r.

Wykonana z litego drewna, łączona klejem i kołkami drewnianymi mensa wraz z tabernakulum jest elementem ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Płyta mensy to wsparta na trzech stopach z poziomymi ukosami nastawa z tabernakulum pośrodku w kształcie ośmioboku. Po bokach znajdują się dekoracje nastawy w formie ażurowych elementów romboidalnych. Mensa pokryta jest jasnożółtym lakierem.

Mensa wraz z ołtarzem WNMP użyczonym Muzeum Tatrzańskiemu im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem powstała dla kościoła w szwajcarskim Echarlens w kantonie fryburskim.

Do ostatecznej realizacji projektu nie doszło z powodu niemożności ustalenia warunków kontraktu, w tym tych finansowych. W rozmowach pomiędzy stronami pośredniczył mieszkający w Szwajcarii Tadeusz Stryjeński.

Zlecenie było pokłosiem wielkiego sukcesu Jana Szczepkowskiego i jego Kapliczki Bożego Narodzenia, nagrodzonej Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu 1925 roku, a następnie zakupionej przez rząd francuski.

Wymiary obiektu to 184 cm szerokości, 130 cm wysokości i 99 cm głębokości.