Anioł Męki Pańskiej (z włócznią), 1917-1918

Są to prostokątne płaskorzeźby w geometrycznej formie przedstawiające stojące figury aniołów z różnymi atrybutami w rękach. Odlewy zostały wykonane z gipsu wzmocnionego drewnianymi konstrukcjami i pakułami (z wyjątkiem jednej z płaskorzeźb, gdzie konstrukcja została wykonana ze stalowego drutu). Płaskorzeźby patynowane są na kolor jasnozielono-popielaty.
Dwa anioły posiadają 134 cm wysokości, 39 cm szerokości i 20 cm głębokości. Pozostałe dwa mają 141 cm wysokości, 42 cm szerokości oraz 20 cm głębokości.
Zamówienie na ołtarz do kościoła Szczepkowski realizował od 1914 r. Anioły w zamyśle autora miały flankować umieszczoną na tle okna postać Chrystusa. W dziele widać wpływ średniowiecznej rzeźby francuskiej, będący owocem wyjazdu artysty na stypendium do Paryża (1907-1908).
Wykute w marmurze Anioły znajdują się obecnie na ołtarzu w kościele św. Antoniego w Krzeszowicach razem z zaprojektowaną przez Szczepkowskiego figurą św. Antoniego.
Anioły posiadają atrybuty utożsamiane z Męką Pańską nazywające się w literaturze Narzędziami Męki Pańskiej, po łacinie zaś arma passioni albo arma Christi.
Anioły posiadają kolejno:
• kielich, z którego Jezus Chrystus pił wino podczas ostatniej wieczerzy lub do którego zebrano krople krwi;
• gwoździe i młotek, którymi Jezus miał zostać przybity do krzyża;
• koronę cierniową uplecioną przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie zaraz po wyroku, którym Jezus został skazany na chłostę;
• włócznie, którą rzymski legionista Kasjusz, który po nawróceniu i przyjęciu chrztu przybrał imię Longin, przebił ciało Jezusa Chrystusa przed jego zdjęciem z krzyża.