Portret Adama Rymwida Mickiewicza, brąz

Portret przedstawia popiersie mężczyzny w sile wieku, z krótkimi włosami zaczesanymi do tyłu. Mężczyzna ubrany jest w garnitur i koszulę z krawatem. Na ramieniu popiersia widnieje dedykacja - "Adasiowi Mickiewiczowi na gwiazdkę, 1942 J. Szczepkowski".

Adam Rymwid Mickiewicz (1905-1986) był zięciem Jana Szczepkowskiego i mężem jego jedynej córki Hanny. W okresie II Wojny Światowej Adam Rymwid Mickiewicz był początkowo zastępcą szefa Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, a od października 1942 – został szefem, natomiast jego żona Hanna (1915-2006) była łączniczką do zadań specjalnych. W latach 1941-44 spływały tam meldunki od wywiadowców z całej Europy, które następnie wysyłano do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Dotyczyły one głównie przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje jedno z największych osiągnięć polskiego wywiadu - rozpracowanie produkcji niemieckich rakiet V1 i V2, dzięki czemu alianci mogli powstrzymać hitlerowskie plany zniszczenia Anglii, bombardując w sierpniu 1943 r. Ośrodek Doświadczalny w Peenemuende. 

W zamieszkiwanej przez niego willi Waleria odbywały się też tajne komplety i koncerty patriotyczne. Po Powstaniu w willi umieszczono szpital polowy. Był w dalekim stopniu spokrewniony z naszym narodowym wieszczem Adamem Mickiewiczem. 

Popiersie to odlew z brązu znajdujący się w zbiorach Fundacji im. Marii i Jana Szczepkowskich.