Epitafium Piotra Krasnodębskiego

Jest to prostokątna tablica, na której w punkcie środkowym znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Piotra Krasnodębskiego. Część dolną wypełnia napis:
S+P/*1 VIII 1876 + 11 X 1928 / PIOTR KRASNODĘBSKI / ARTYSTA MALARZ / CZŁONEK KOMITETU BUDOWY KOŚCIOŁA W MILANÓWKU/ DŁUGOLETNI RADNY GMINY I CZŁONEK SEJMIKU POWIATOWEGO ORAZ CZYNNY I HONOROWY DZIAŁACZ WIELU ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH I KULTURALNYCH / ZMARŁY DNIA 11 PAŹDZIERNIKA.

Piotr Krasnodębski był utalentowanym artystą malarzem, grafikiem, długoletnim członkiem warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych „Zachęta” i związku artystów „Pro Arte”. Brał czynny udział w życiu społecznym Milanówka, zwłaszcza w pierwszym okresie rozwoju. Był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Milanówku w 1914 r. – pierwszej władzy odradzającej się Polski, był radnym gminy w latach 1919-1927, działał w Komitetach Obrony Państwa (1920) i milanowskiego Towarzystwa Gimnazjum (1919-1923). Uczestniczył w wojnie 1920 roku.

W okresie międzywojennym za symboliczną złotówkę podarował gminie Letnisko Milanówek skwer przy skrzyżowaniu ul. Piasta Kołodzieja i Dworskiej, obecnie Piasta i Kościuszki (na którym znajduje się Pomnik Bohaterów). Podarował również miejscowej parafii namalowany przez siebie obraz patronki — św. Jadwigi.

Tablica to odlew gipsowy pokryty patyną w kolorze ciemnowiśniowo-popielatym o wysokości 89 cm, szerokości 72 cm i głębokości 4,5 cm.