Portret Adama Rymwida Mickiewicza, 1942

Portret przedstawia popiersie mężczyzny w sile wieku, z krótkimi włosami zaczesanymi do tyłu. Mężczyzna ubrany jest w garnitur i koszulę z krawatem. Na ramieniu popiersia widnieje dedykacja - Adasiowi Mickiewiczowi na gwiazdkę, 1942 J. Szczepkowski.

Adam Rymwid. Mickiewicz (1905-1986) to zięć Jana Szczepkowskiego, mąż jego jedynej córki Hanny. W okresie II Wojny Światowej Adam Rymwid Mickiewicz był początkowo zastępcą szefa Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II Komendy Główej Związku Walki Zbrojnej — Armii Krajowej, a od października 1942 – został szefem, natomiast jego żona Hanna (1915-2006) była łączniczką do zadań specjalnych. W latach 1941-44 spływały tam meldunki od wywiadowców z całej Europy, które następnie wysyłano do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Dotyczyły one głównie przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje jedno z największych osiągnięć polskiego wywiadu — rozpracowanie produkcji niemieckich rakiet V1 i V2, dzięki czemu alianci mogli powstrzymać hitlerowskie plany zniszczenia Anglii, bombardując w sierpniu 1943 r. Ośrodek Doświadczalny w Peenemuende.  

W zamieszkiwanej przez niego willi Waleria odbywały się też tajne komplety i koncerty patriotyczne. Po Powstaniu w willi umieszczono szpital polowy.

Popiersie to bardzo cienki odlew gipsowy z pakułami. Patynowany na kolor ciemnobrązowo-wiśniowy z lekkim polerem.